BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Wybór komody a rodzaj materiału

komody

W każdym wnętrzu, niezależnie od tego w jakim stylu zostało urządzone, mile widziana będzie komoda. Ten praktyczny mebel odnajdzie się praktycznie wszędzie – w sypialni pokoju dziennym i dziecięcym, gabinecie, przedpokoju, jadalni, nawet w łazience. Istotną kwestią przy wyborze komody jest zwrócenie uwagi na to, z jakich materiałów została ona wykonana.

Od tego zależeć będzie jej wygląd, trwałość, wytrzymałość, cena. Bardzo cenione są meble wykonane z litego drewna, ale ich cena i waga mogą odstraszać. Dużą popularnością cieszą się komody wykonane z płyty MDF. Pojawia się pytanie, na które rozwiązanie się ostatecznie zdecydować, bo wybór nie zawsze będzie oczywisty.

Z jakiego materiału wybrać komodę?

komody

Przed kupnem komody trzeba dokładnie określić swoje potrzeby, oczekiwania, preferencje, możliwości metrażowe i finansowe. Istotne będzie to, jakie ma być przeznaczenie mebla i jego funkcje. Zgromadzenie tych danych znacznie ułatwi znalezienie idealnego mebla. Trzeba też wszystko wymierzyć, aby nie kupić przypadkowo zbyt dużej lub za małej komody. Jest to szczególnie ważne przy ograniczonym metrażu, gdzie liczy się każdy wolny centymetr przestrzeni. Na uwadze trzeba mieć wysokość, szerokość i głębokość mebla. Istotne będzie to, ile ma mieć szuflad i szafek. Nie brakuje modeli wyposażonych wyłącznie w szuflady, mogą być nawet różnej wielkości. To w jaki sposób otwiera się mebel, także ma znaczenie. Mogą to być klasyczne uchwyty, gałki meblowe czy ukryty mechanizm otwierania i samodomykające się szuflady/szafki.

Wybierając komodę, zawsze trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiego została wykonana materiału. Do wyboru są meble z litego drewna, płyty wiórowej czy MDF. W klasycznych, eleganckich wnętrzach najlepiej prezentują się meble z litego drewna. Są ponadczasowe i trwałe, ale jednocześnie drogie, dostępne w wąskiej gamie kolorystycznej. Coraz częstszym wyborem są komody z płyty MDF – przede wszystkim ze względu na przystępną cenę, mnogość kolorów i odcieni, ciekawy design, niestandardowe kształty, lekkość, odporność na zaplamienia, mniejszą podatność na zarysowania. MDF jest pochodną drewna, a dokładnie włóknem drzewnym, sklejanym pod ciśnieniem. Tego typu meble mogą być wersji matowej lub na wysoki połysk – te ostatnie idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach ze względu na obijanie światła i optyczne powiększenie wnętrza (szczególnie przy wyborze białej komody).