BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Jak wybrać właściwą lampę do salonu?

Salon jest miejscem, w którym toczy się życie całego domu. Wspólne popołudnia przy herbacie, odwiedziny gości, relaks z książką na kolanach – to wszystko odbywa się właśnie tutaj. Dlatego ważnym jego aspektem jest wybór odpowiedniej lampy do salonu.

Pokój w kamienicy

To, jakie rodzaje oświetlenia powinny się tu znaleźć, podyktowane jest kilkoma czynnikami. Przede wszystkim istotna jest wielkość pomieszczenia. W wysokich pokojach, na przykład w śródmiejskich kamienicach, dobrym rozwiązaniem będzie wisząca lampa sufitowa na 3-5 żarówek. Może ona być całkiem spora. Wysokość do sufitu daje również spore pole manewru, jeśli chodzi o odległość lampy od sufitu. Nawet najwyżsi domownicy nie powinni mieć problemu nawet przy długiej lampie.

Salon w małym mieszkaniu

W mniejszych i niższych pokojach, np. w bloku, lampa do salonu powinna być proporcjonalnie mniejsza. Tu nie ma już mowy o ogromnych, szerokich żyrandolach. Warto rozważyć, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby stojąca lampa podłogowa i dodatkowe kinkiety na ścianach. Powinno się je zainstalować w miejscu, gdzie często czyta się wieczorami – nad kanapą czy fotelem. Jeśli w salonie jest również kino domowe, dobrze jest zadbać o możliwość włączenia łagodnego, nie oślepiającego oświetlenia.

Oświetlenie musi być spójne z rozmiarem i przeznaczeniem salonu. Dobrze dobrane lampy nie będą męczyć oczu intensywnym światłem. Mogą one również stanowić ciekawą dekorację wnętrza.