BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Krzesła ogrodowe – po czym poznać trwałość i wytrzymałość?

Wiosna i lato to pory roku, podczas których dobrze jest jak najwięcej czasu spędzać na powietrzu, a osoby, które posiadają ogród, lub przynajmniej taras, mogą korzystać z dobrodziejstw wypoczynku w promieniach słońca, podczas którego można podziwiać miłe widoki i spotykać się ze znajomymi. Do tego potrzebne są jednak odpowiednie krzesła, lecz wiele osób waha się co do tego, jak wybrać krzesła ogrodowe. Dla wielu priorytetem będzie ich wytrzymałość i trwałość, jednak jak poznać dobre modele?

Krzesła metalowe – odporność na warunki zewnętrzne i obciążenie

Wiele osób do ogrodu kupuje krzesła wykonane z metalu, w szczególności z żeliwa. Żeliwo jest stopem, który jest wysoce wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych i niestraszne mu powietrze, promienie słoneczne i wilgoć. Do tego krzesła wykonane z żeliwa są niezwykle trwałe. Wadą jest w ich przypadku jednak waga, gdyż do ogrodu preferuje się zazwyczaj krzesła bardzo lekkie. 

Drewno – klasyka nie zawsze najlepsza

We wnętrzach pomieszczeń królują krzesła drewniane, a czasami można spotkać też wykonane z drewna krzesła ogrodowe. Te jednak nie są dobrym wyborem, chyba że są używane tylko na tarasie lub w altanie, czyli nie są narażone bezpośrednio na działanie deszczu. Nawet najlepiej wykończone drewno nie jest bowiem odporne na wilgoć, nawet jeżeli odpowiednio się o nie dba, stosując przecieranie woskiem i materiały do impregnacji drewna. 

Krzesła drewniane jednak mają tę zaletę, że są najmilsze w dotyku i po prostu dobrze się na nich siedzi. Magia drewna wielu osobom jest dosyć bliska, a drewno kojarzy się z ciepłem. Do altanki czy na taras drewniane krzesła ogrodowe mogą więc być doskonałym wyborem. Warto jest kupić składane drewniane krzesła, które będzie można schować podczas ulewnych dni i chłodnej, mokrej pory roku. Nie każdy posiada jednak garaż lub pomieszczenie gospodarcze, w którym można je umieścić, kiedy są nieużywane.

Tworzywa sztuczne – najlepszy wybór?

Tworzywa sztuczne nie każdemu kojarzą się z trwałością – wręcz przeciwnie. Często kojarzą się one ze słabej jakości plastikiem, który pęka pod wpływem obciążenia, na dodatek stając się kruchym wskutek częstego kontaktu ze słońcem i świeżym powietrzem.

Takie postrzeganie krzeseł ogrodowych wykonanych z materiałów syntetycznych nie ma dziś uzasadnienia, gdyż współcześnie do ich produkcji używa się tych, których jakość jest bardzo wysoka i które odporne są na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Jednym z tworzyw, które podbija obecnie serca wielu osób lubiących spędzanie czasu w ogrodzie i na tarasie, jest technorattan, czyli syntetyczny materiał imitujący rattan, będący bardzo wytrzymałym i odpornym na działanie słońca i innych czynników tworzywem. Do wielkich jego zalet zależy też lekkość. 

Nie każdy jednak lubi siedzieć bezpośrednio na wykonanych z tworzyw sztucznych siedziskach, dlatego warto jest zadbać w przypadku krzeseł z technorattanu – i innych tworzyw sztucznych – o obecność poduszek, które uczynią siedzenie na nim znacznie przyjemniejszym.

Powyższe wskazówki dotyczące tego, jak wybrać krzesła ogrodowe, przydadzą się każdemu, kto planuje zdrowy wypoczynek w ciepłej porze roku, dlatego warto wziąć je sobie do serca.