BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Krzesła w stylu Ludwika XVI

Jeszcze kilka lat temu krzesła w stylu Ludwika XVI były bardzo popularne. Dzisiaj w sklepach spotkać można bardziej różnego rodzaju wariacje na ich temat.

Krzesło z oparciem w formie medaliony to klasyczny przykład stylu Ludwika XVI. Często odnoszą się do niego współcześni projektanci mebli. Francuski klasycyzm, a więc właśnie styl Ludwika XVI okazał się bowiem jednym z silniej oddziaływających nurtów w meblarstwie. Rozwinął się w drugiej połowie XVIII wieku. Znamionował przejście od baroku i rokoko do bardziej eleganckiej formy i kompozycji. Wówczas zresztą meblarstwo osiągnęło bardzo wysoki poziom. Wiele jego elementów przetrwało zresztą do dnia dzisiejszego.

Klasyczne krzesło Ludwik posiadał szerokie i wyściełane siedzisko oraz owalne oparcie. Wszystko to było oparte na drewnianej konstrukcji. Nogi były proste i żłobkowane, niekiedy toczone. Najważniejszy był zaś sam ornament. Pierwsze krzesło w stylu Ludwika XVI było raczej niskie i szerokie. Wynikało to z potrzeb, gdyż damy nosiły bardzo obszerne suknie. Dopiero później zaczęło ulegać to pewnym zmianom. Zdobienia stawały się coraz prostsze, a krzesła tego typu spotkać można było już nie tylko w pałacach, ale i domach. Zapanowała wówczas moda na antyczne motywy. Krzesła wykonywano z mahoniu oraz innych egzotycznych gatunków drewna.