BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Rodzaje muszli klozetowych i ich wpływ na wystrój łazienki

Przy projekcie wystroju łazienki największą uwagę zwracamy przede wszystkim na wygląd kafelek ściennych i podłogowych. Wynika to z tego, że łatwo rzucają się one w oczy i w największym stopniu wpływają na ogólny wystrój pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że dla wyglądu łazienki znacznie mają nie tylko kafelki, ale również ceramika łazienkowa, w tym przede wszystkim wanny, prysznice i muszle klozetowe.

Muszle klozetowe wiszące lub stojące

nowoczesna łazienkowa muszlaPodstawowe rodzaje muszli klozetowych to sedesy stojące i wiszące. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one budową i sposobem montażu. Wiszące muszle klozetowe (więcej tutaj) charakteryzują się tym, że wydają się one mniejsze, a więc optycznie zajmują mniejszą powierzchnię łazienki. Dzięki temu lepiej sprawdzą się one w mniejszych łazienkach lub kiedy chcemy zaoszczędzić powierzchnię na wstawienie wanny lub większej liczby mebli łazienkowych. Mniejsze znaczenie ma kształt sedesu – najpopularniejsze są te owalne i okrągłe, choć na rynku można znaleźć również sedesy półokrągłe lub nawet kwadratowe.

Wygląd deski sedesowej

Większość muszli klozetowych wyposażonych jest wstępnie w białe deski sedesowe, które nie odróżniają się od ich ogólnego wyglądu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić je na takie, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom. Świetnie sprawdzą się białe deski z delikatnymi motywami kwiatowymi, które w subtelny sposób podkreślą nowatorskie podejście do wystroju łazienki. Zaś osoby ceniące sobie ekstrawagancję mogę zdecydować się na wybór deski w nieco bardziej wyszukanych kolorach, takich jak na przykład seledyn czy czerń, bądź też imitujący drewno brąz.