BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Płyty fornirowane na ścianie – wady i zalety

Choć do tej pory fornir stosowany był wyłącznie na meblach, to jednak coraz częściej stosowany materiał ten jest także na ścianach – jako płyta fornirowana.

Fornir naturalny czy modyfikowany?

Na rynku dostępne są przede wszystkim płyty fornirowane naturalne bądź modyfikowane. W zależności od wybranego rodzaju mają one także bardzo różne zastosowanie. W przypadku naturalnych płyt fornirowych stosuje się drewno okrągłe wielkośrednicowe. Najczęściej to tego celu wykorzystuje się drewno pochodzące z takich gatunków jak dąb, buk, orzech, jesion, świerk, sosna, palisander, mahoń czy bambus. Natomiast jeśli chodzi o fornir modyfikowany, to on w dość znacznym stopniu różni się od tego tradycyjnego, naturalnego. Różnice widać przede wszystkim w różnicach dotyczących obróbki, jakiej oba materiały są poddawane.

 

Wady i zalety stosowania forniru na ścianie

Płyta fornirowana do zastosowania na ścianie ma zarówno swoje zalety jak i wady, dlatego przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie należy zastanowić się głęboko zarówno nad jednymi, jak i nad drugimi. Jeśli chodzi o zalety, to z całą pewnością ścienne płyty fornirowane są zdecydowanie tańsze od klasycznej boazerii. Ponadto wykazuje się dużą plastycznością, a co za tym idzie nadaje się do pokrywania łuków. Jeśli chodzi o wady, to płyty fornirowe nie są zbytnio odporne na działanie wilgoci. Nawet ich niewielka ilość może doprowadzić do ich uszkodzenia.