BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Oświetlenie schodowe włączane z kilku miejsc? Tak, to proste!

Jeśli planujemy w naszym domu montaż oświetlenia schodowego, dobrym pomysłem będzie wyposażenie go w zestaw odpowiednich łączników. Chodzi o to, by światło można było zapalać i gasić i to możliwie z największej liczby dostępnych punktów.

Włączane wielopunktowo oświetlenie schodowe można wykonać w prosty a przede wszystkim – tani sposób. Jak to zrobić?

1. Jeśli nasza klatka schodowa jest jednopoziomowa (nie ma półpięter) dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dwóch łączników schodowych. Jak je zakupić? Przeważnie na obudowie mają one zaznaczony symbol schodów. Wtedy jeden łącznik instalujemy na samym dole a drugi – na samej górze. Możliwe wtedy będzie włączenie i wyłączenie oświetlenia schodowego zarówno na dole jak i na górze schodów.

2. Jeśli nasza klatka schodowa ma więcej kondygnacji (np pomiędzy górą i dołem są kolejne pomieszczenia czy półpiętra) warto wkomponować pomiędzy obydwie „schodówki” również tak zwany łącznik krzyżowy. W sklepach jest on oznaczony specjalnym krzyżem.

3. Problemem nie jest też instalacja kolejnych punktów włączania i wyłączania oświetlenia schodowego. W tym wypadku każdy kolejny łącznik krzyżowy będzie umożliwiał włączenie i wyłączenie światła z nowego punktu.

Nasze oświetlenie schodowe z bajkowelampy.pl będzie w praktyce opierać się o sterowanie opisane na poniższym schemacie: Schodowy – krzyżowy – krzyżowy (itd) – schodowy