BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Oleje do drewna twardniejące i nietwardniejące

Oleje mające posłużyć do wykończenia drewnianej podłogi można podzielić na dwie grupy – twardniejące oraz nietwardniejące. Czym się od siebie różnią, jaki jest ich skład oraz zastosowanie?

Oleje do drewna twardniejące

W ich składzie znajduje się baza olejowa, która dodatkowo została wzbogacona żywicami pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Dzięki nim olej staje się twardszy i aby można było go użyć, konieczne jest zastosowanie rozpuszczalników. W twardniejących olejach do drewna rozpuszczalnikami są łagodne substancje takie jak wodorki węgla czy terpentyny. Umożliwiają one regulowanie lepkości środka, jak również decydują o czasie schnięcia oleju.

Oleje do drewna nietwardniejące

Podstawowym składnikiem w tego rodzaju środkach do drewna są oleje pochodzenia naturalnego – lniane, sojowe, a także słonecznikowe. W składzie preparatów mogą znaleźć się także barwniki czy sole mineralne, dzięki którym warstwa wykończeniowa będzie szybciej schła. Nietwardniejące oleje do drewna będą za to na pewno pozbawione rozpuszczalników czy różnego rodzaju substancji konserwujących. Oleje nietwardniejące zabezpieczają jednak powierzchnię tylko częściowo, dlatego często zaleca się dodatkowo woskowanie.