BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Nowoczesne i stylowe meblościanki do salonu

meblościanki do salonu

Meblościanka to mebel, który wielu osobom kojarzy się z okresem PRL-u. W tamtym czasie wyróżniał się przede wszystkim dużą funkcjonalnością i mało interesującym wyglądem. Obecnie meble systemowe wracają do łask w zupełnie nowej odsłonie. Duża ilość dostępnych modeli oraz atrakcyjna cena to cechy, które sprawiają, że nowoczesne meblościanki można znaleźć w wielu współczesnych salonach.

Meblościanki dawniej i dziś

Meblościanki znane jako kombajny po raz pierwszy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w dwudziestoleciu międzywojennym. Niestety pomysł stworzenia wielofunkcyjnych mebli w tamtym czasie okazał się nietrafiony, dlatego szybko zrezygnowano z ich wytwarzania. W Polsce meblościanki pojawiły się pod koniec lat 60-tych XX wieku, a w 1963 roku trafiły do masowej produkcji. Szczyt popularności tych mebli przypadł na lata 70-te i 80-te XX wieku.

W ciasnych mieszkaniach z wielkiej płyty tanie i ustawne meble sprawdzały się znakomicie. Wielofunkcyjność meblościanek sprawiła, że projektanci po latach przerwy powrócili do pomysłu stworzenia nowoczesnych mebli systemowych. Współczesne konstrukcje składają się z modułów, które można ze sobą łączyć w dowolny sposób, tworząc ciekawe i efektownie wyglądające aranżacje.

Jakie elementy wchodzą w skład meblościanki do salonu

Klasyczne meblościanki z okresu PRL-u charakteryzowały się przede wszystkim prostą formą i masywnym wyglądem. Poszczególne elementy zwykle miały kształt sześcianu bądź prostopadłościanu, a po połączeniu tworzyły jednolitą, mało atrakcyjną całość. Obecnie producenci dysponują zdecydowanie lepszymi materiałami i technologiami, co pozwala tworzyć dużo bardziej zróżnicowane wyroby. W skład nowoczesnej meblościanki do salonu z https://novodom.pl/312-mebloscianki mogą wchodzić takie moduły jak:

  • szafka rtv;
  • komoda;
  • witryna;
  • regał;
  • półka wisząca.

Zastosowanie naturalnego drewna oraz płyt MDF daje możliwość tworzenia różnorodnych kształtów, kolorów i wzorów. Odpowiednio dobrane moduły pozwalają uzyskać we wnętrzach efekt spójności i lekkości. Niektóre meble systemowe można wyposażyć w dodatkowe oświetlenie led, które wygląda atrakcyjnie i nowocześnie.

Meblościanki do nowoczesnych i klasycznych wnętrz

Ogromną zaletą meblościanek do salonu jest to, że znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Tradycjonaliści i miłośnicy stylu vintage bez trudu znajdą modele wykonane z naturalnego drewna bądź utrzymane w kolorach venge, mahoń, czy dąb sonoma. Charakterystyczne cechy takich wyrobów to rzeźbienia, zdobienia, tłoczone przeszklenia, a także pozłacane okucia. W sprzedaży dostępne są też meble systemowe utrzymane w stylu prowansalskim i systemowym.

Po meblościanki chętnie sięgają również zwolennicy stylu loftowego, industrialnego bądź skandynawskiego. Meble loftowe wyróżniają się uproszczoną formą oraz ażurową konstrukcją. Powszechnie stosowane są metalowe okucia i dodatki. Zestawy utrzymane w stylu skandynawskim charakteryzuje naturalny wygląd oraz minimalizm. W przypadku tego rodzaju konstrukcji istotne znaczenie ma funkcjonalność.