BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Jak dobrać drążek rozporowy do szafy?

drążek w szafie i koszule

Drążki rozporowe są w szafach klasycznych największym skomplikowanym elementem zasadniczo dwóch rodzajów drążków. Jedne, ponadto, mamy też w kilkunastu odmianach. Drążki ruszane, automatyczne, podnoszone na prowadnicach wewnętrznych lub zewnętrznych itd. Wszystkie te możliwości i warianty sprawiają, że dobór idealnego drążka nie jest tak prostym zadaniem, jakby się mogło wydać.

Jak dobrać drążek rozporowy do szafy?

Dobór drążka rozporowego to nie tylko kwestia dobra szafy. Wybór odpowiednich rozmiarów rozporu nie tylko wpływa na wygląd, ale również na funkcjonalność całego mebla. Dobór drążka do szafy powinien zatem być dokonywany, z uwzględnieniem wszystkich parametrów, przede wszystkim szerokości (czyli otwarcia), długości skoku, kąta nachylenia pionu i odległości między kołnierzami. Wiele różnych modeli drążków rozporowych do szafy znajdziesz pod tym adresem (niekoniecznie na pierwszej stronie).

Dlaczego występuje taka trudność doboru drążka?

Zacząć należy od tego, że mamy do dyspozycji najróżniejsze typy drążków, a każdy trzeba dobrać, dopasować do szafy i do położenia, w jakim będzie się znajdował, a to wymaga sporo zastanowienia i dokładnej analizy. Zastanówmy się, na czym tak naprawdę polega dobór drążka. Trzeba zastanowić się najpierw, w jakiej szafie będzie stał nasz przyrząd. Zaczynamy od poziomu szafy. Czy jest podłużna, czy pionowa, ile jest wysoka i ile szeroka. I w jakim stopniu możemy się swobodnie poruszać. To jest najważniejszy parametr. Następnie dobór rozporu.

Jakie kryteria są najważniejsze przy wyborze?

Szerokość szafy – na pewno wyznacza ona główne kryterium w wyborze rozporu. Wysokość i głębokość szafy, to również parametry, które powinniśmy mieć na uwadze przy doborze drążka rozporowego.