BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Czym są płytki i jakie jest zastosowanie płytek patchworkowych

płytki patchworkowe

Na przestrzeni lat w domach królowały przede wszystkim gładkie płytki o stonowanych barwach i ewentualnych delikatnych przejściach tonalnych, całkowicie neutralne. Jedynymi akcentami wzorniczymi były kolorowe i bogate wzorniczo dekory. Obecnie styl urządzania wnętrz staje się coraz bardziej wyrazisty. Stąd też i wzornictwo płytek ewoluowało w bardzo znaczącym stopniu. 

Czym są płytki patchworkowe?

Warto byłoby rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia patchwork. Określeniem tym określa się metodę szycia, która polega na łączeniu ze sobą  ścinków różnych materiałów. Łączy się niemal wszystko, co wpadnie w ręce, w związku z czym skrawki materiałów różnią się między sobą fakturą, grubością, kolorem i wzorem. 
Bardzo podobnie wyglądają płytki patchworkowe. Najczęściej mają one formę kwadratu i są dostępne w sklepach w różnych rozmiarach. Można je ze sobą łączyć w dowolny sposób, tworząc oryginalne wzory na powierzchni ściany najczęściej łazienki, kuchni czy też posadzki. 

Wzornictwo płytek patchworkowych

Płytki patchworkowe posiadają najczęściej roślinne lub geometryczne ornamenty. Jednakże zdarzają się także płytki o wzornictwie abstrakcyjnym. Kolorystyka jest bardzo różnorodna. Mimo wszystko najbardziej popularne są płytki patchworkowe w bieli, czerni i szarości, ponieważ najłatwiej je dopasować niemalże do każdego wnętrza. Od jakiegoś czasu zauważyć można nieznaczne odejście od tej tendencji. Znaleźć można kafle w intensywnych kolorach ziemi, złota, a także czerwieni. 

Zalety płytek patchworkowych

Do oczywistych zalet płytek patchworkowych możemy zaliczyć bardzo bogate wzornictwo. Płytki posiadają rozmaite detale i kolory, które możemy ze sobą dowolnie łączyć. Posiadają najczęściej ciepłą stylistykę, dzięki czemu wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę. Z drugiej strony nadają wnętrzu wydźwięk oryginalności i świeżości. Kafle są łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy czyścić je raz w tygodniu. Dodatkowo dzięki nim możliwe jest wyznaczanie przeznaczenia poszczególnych fragmentów łazienki czy też pokoju.