BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Czym są hokery i gdzie można z nich korzystać?

Hoker to po prostu specjalny model taboretu, który może, ale nie musi, być wyposażony w oparcie podtrzymujące dolny odcinek kręgosłupa. Tego typu siedzenia pojawiają się w miejscach publicznych – restauracjach, hotelach, klubach, ale także w domach i mieszkaniach. Hoker może służyć także jako ergonomiczne siedzenie w gabinetach specjalistycznych lub w laboratoriach.

Ten wszechstronny mebel posiada także szereg walorów estetycznych, które można wykorzystać w aranżacji danego stylu wnętrza. Czy hokery nadają się do każdego wnętrza?

Do jakiej aranżacji nadają się hokery?

Można by pomyśleć, że hoker, który idzie w parze z funkcjonalnym minimalizmem, nie może prezentować szczególnych walorów estetycznych, a jednak siedzenie to pasuje do większości aranżacji. Jedyna różnica, która może wpływać na ich obecność lub brak, jest wyposażenie pomieszczenia. Hoker to wysoki taboret, który pasuje tylko i wyłącznie do blatów wysokich, barów lub wysp kuchennych. Pod względem specjalistycznym sprawdza się w zakładach pracy, np. w laboratorium czy gabinecie dentystycznym.

W zależności od aranżacji, hokery mogą przybierać kształt fotela, klasycznego taboretu kuchennego lub profilowanego siedzenia o designerskim kształcie.

Z oparciem czy bez?

Hoker wyposażony w oparcie, wspiera jedynie dolny odcinek kręgosłupa. Dlatego też sprawdza się w barach szybkiej obsługi. Nie nadaje się do pracy w biurze, chyba że wiąże się ona z wielogodzinnym pochylaniem się nad blatem. Są modele, które wyposażone są także w podłokietniki oraz podnóżki przytwierdzone na wysokości stóp siedzącego człowieka.

Hoker z oparciem sprawdzi się w salonie kosmetycznym lub u fryzjera – ze względu na możliwość dopasowania odpowiedniej wysokości. Hokery bez oparcia będą ciekawym dodatkiem do kuchni w stylu prowansalskim lub wiejskim, jednak nie będą one zbyt wygodnym siedzeniem na wielogodzinne pogadanki przy herbacie.

Drewno czy tapicerka?

Tapicerowane hokery, które przypominają miniaturowe sofy, pojawią się w aranżacjach w stylu glamour lub francuskim, ze względu na charakterystyczną pikowankę w kształcie karo. Klasyczne krzesła z oparciem i tapicerką sprawdzą się w aranżacjach klasycznych.

Bardziej rustykalne i zasadnicze wystroje wybiorą te wykonane z drewna i metalu. Hokery z pleksi uzupełnią aranżacje designerskie, które cenią funkcjonalny minimalizm oraz recykling. Idealnie będą pasowały do aranżacji w stylu skandynawskim, pod warunkiem, że będę wykonane z drewna i pomalowane częściowo na kolor biały.