BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Czy o szczelności kabiny decydują szyby prysznicowe?

prysznic walk in 2

Jednym z najważniejszych, a zarazem funkcjonalnych parametrów dobrej kabiny prysznicowej jest jej szczelność. Dzięki niej woda w trakcie kąpieli nie rozlewa się na podłodze w łazience. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy jest ona wykończona za pomocą płyt MDF, paneli lub innych, drewnopodobnych elementów.

Szyba – co warto o niej wiedzieć?

Szyby prysznicowe to integralny element każdej kabiny. Mogą one być wykonane z tzw. bezpiecznego szkła lub też ze specjalnego, przezroczystego tworzywa sztucznego. Trzeba jednak pamiętać, że na ogólną szczelność nie wpływa jedynie sam materiał, z którego szyba jest wykonana, ale sposób skonstruowania samej ścianki. Ta najczęściej składa się z nachodzących na siebie płyt. Jeśli pomiędzy nimi znajduje się gumowa uszczelka, to ryzyko wylania się wody poza kabinę jest znikome.

Warianty konstrukcyjne ścianek

Typowe ścianki prysznicowe mogą być zaprojektowane w przeróżny sposób. Dawniej decydowano się głównie na montaż prostokątnych ścianek, które – osadzone na specjalnych prowadnicach – zachodziły na siebie. Niestety, ten wariant konstrukcyjny nie prezentuje się zbyt dobrze, co wiąże się z powolnym odejściem od niego. Dużo większą popularnością cieszą się półkoliste ścianki prysznicowe, które zachodząc po łuku delikatnie na siebie nachodzą. Z kolei obszerne kabiny mogą być zamykane za pomocą łączących się skrzydeł, które wykończone są specjalną uszczelką. Dzięki niej ryzyko ochlapania jest jeszcze mniejsze.

Szczelność a brodzik

Sama szyba prysznicowa ze sklepu Rea to nie wszystko w kwestii szczelności kabiny. Równie istotne jest to, aby zadbać o drożny odpływ. Jeśli w trakcie kąpieli w brodziku zwiększa się poziom wody, to konieczne będzie odetkanie odpływu wody. W przeciwnym razie jej poziom będzie stale wzrastał, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do stopniowego zalania łazienki.

Podsumowując, konstrukcja szyb i ścianek prysznicowych wpływa głównie na jakość wykonania samej kabiny i na jej wymiar estetyczny. Jeśli zaś chodzi o kwestię szczelności, to najważniejszą rolę odgrywają tu wspomniane uszczelki.