BovaMeble – stylowe meble, akcesoria, krzesła, łazienki

Zapraszamy do bloga o stylowych domach, wnętrzach oraz łazienki

Cechy stylu skandynawskiego

Początki Stylu Skandynawskiego

 

Początków stylu skandynawskiego w architekturze wnętrz należy doszukiwać się w latach trzydziestych XX wieku, głównie w Danii i Szwecji. Stosowany był w odpowiedzi na ciemne i ponure dni, jakich jest bardzo wiele w Skandynawii i miał na celu rozjaśnienie wnętrz domów.

Cechy Stylu Skandynawskiego

 

Do najważniejszych cech wyróżniających styl skandynawski należy przede wszystkim jego kolorystyka. Ściany, podłogi i meble skandynawskie wykonane są w jasnych kolorach – bieli, beżu, szarości, odcieniach niebieskiego, czasem z dodatkami jasnej zieleni. Skandynawskie meble powinny być wykonane z naturalnego drewna. Całość aranżacji wnętrz powinny cechować minimalizm i funkcjonalność. Wszystko to by uzyskać efekt pomieszczenia bardziej oświetlonego i optycznie większego.

Dodatki i oświetlenie w stylu skandynawskim

 

W Skandynawii najczęściej okna zasłania się roletami, co daje wrażenie jasności naturalnego światła. Niekiedy stosuje się zasłony, ale tylko wtedy, gdy są one wykonane z lekkich materiałów typu len, które nie zatrzymują słonecznych promieni. Lampy, żyrandole i tym podobne są proste w formie, szklane lub metalowe, obdarzone papierowymi abażurami. Z kolei dodatki do skandynawskich wnętrz to różnego rodzaju koce, poduszki, które wykonane są z wełny czy lnu i które nadają wnętrzu nieco domowego klimatu. Częstymi dodatkami są także wazony na kwiaty, świeczniki, ramki na zdjęcia, dzbany, które niejednokrotnie ozdobione są nordyckimi wzorami i posiadają nowoczesną designerską formę.